III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Ayşe Aslı SANCAR

Amerika doğumlu Aslı Sancar, Ohio State Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Mezuniyet sonrası aynı bölümde eğitmen olarak çalışırken yüksek lisans dersleri aldı. 
1976 yılında eşi ile birlikte Türkiye’ye yerleşti.

1984’de Kadın ve Aile dergisinde makale yazmaya başlayan yazar sonrasında derginin editörü oldu. İlk kitabı olan İslam’ın Işığına Uyanmak, 1986 yılında yayınlandı.1990’lı yıllarda yazar Osmanlı kadını ve ailesi konusu ile ilgili araştırmalara başladı ve 1999 yılında Osmanlı Toplumunda Kadın ve Aile kitabı yayınlandı. Yaptığı araştırmaların sonuçlarını Batı dünyası ile paylaşmak üzere çok daha kapsamlı içeriğe sahip olan Ottoman Women: Myth and Reality (Osmanlı Kadını: Efsane ve Gerçek) adlı kitabını yazdı. Kitap 2008 yılında Amerika’nın en büyük bağımsız yayıncılar birliği olan IBPA’dan siyaset/tarih alanında Benjamin Franklin Ödülü kazanırken kapak dizaynı kategorisinde de ilk 3’e kalmıştır. Bu kitap İngilizceden sonra İspanyolca, Fransızca, Arapça, Rusça ve Türkçe dillerine de çevrilerek daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır.

Yazarın 2010 yılında roman türünde olan Harem; Bir Aşk Yolculuğu kitabı yayınlanmıştır. Kitap Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Arapça ve Azeri Türkçesi olarak da basılmıştır.
Kitap çalışmalarının yanı sıra 20 seneyi aşkın bir süredir profesyonel çevirmenlik faaliyetlerine de yoğun bir şekilde devam eden yazar, Osmanlı kadını ve ailesi hakkında yurt içi ve yurt dışında birçok konferans ve toplantılarda da konuşmalar icra etmiştir.
Yazar üç çocuk ve dört torun sahibidir.