III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Sefa SAYGILI, Prof. Dr.

1956 yılında İskenderun’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini bu şehirde tamamladıktan sonra girdiği İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1980 yılında mezun oldu. Aynı fakültenin psikiyatri anabilim dalında 1984’de  psikiyatri uzmanlık eğitimini tamamladı. KKTC Girne Askeri Hastanesi’ndeki yedek subaylık görevinden sonra Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde göreve başladı. 1990 yılında klinik şef muavini, 1991’de psikiyatri doçenti, 1992’de Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesi’nde psikiyatri klinik şefi oldu. 2010’da Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu’na profesör olarak atandı. Burada bölüm başkanlığı, disiplin kurulu üyeliği, üniversite yönetim kurulu üyeliği, dekan vekilliği gibi görevleri yerine getirdi. Kırklareli Üniversitesi’ni temsilen 2011-2015 arasında Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) üyeliği yaptı.
2015’den bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesidir ve halen Psikoloji Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir.
Ayrıca 1996’dan beri Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi üyesidir.
2007-2015 arasında Türkiye Kızılay’ının Merkez Yönetim Kurulu üyeliğini yapmış olup son iki yılında Genel Başkan Yardımcılığını yerine getirdi.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin 24 yılı Genel Başkan Yardımcısı olmak üzere 28 yıl yönetim kurulu üyesi olarak vazife aldı.
Sayın Cumhurbaşkanımızın kurucusu olduğu Sıcak Yuva Vakfı’nın kurucuları arasında olup 8 yıldır başkanlığını yürütmektedir.
Son 1 yıldır da İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesidir.
20 popüler kitabı ve çok sayıda bilimsel makalesi bulunan Dr. Saygılı, evli ve 2 çocuk babasıdır.