III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Veyis GÜNGÖR

1962 yılında Konya’da doğdu. Aile birleşimi çerçevesinde Hollanda’ya göç etti. 1990 yılında Amsterdam Üniversitesi Pedagoji Fakültesinden mezun oldu. ‘Hollanda Türk Akademisyenler Birliği Vakfı’(1990) ve Amsterdam ‘Türkevi Derneği’ (1992) kurucu başkanlığını yaptı. Hollandaca ve Türkçe olarak ‘Türkevi Dergisi’ni yayınladı. Doğu ve Batı Avrupa’da yayınlanmakta olan ‘Türkçe Süreli Yayın Temsilcileri’yle on yıl Süreli Türkçe Yayınlar Sempozyumları organize etti. Bir grup sosyal bilimciyle, Hollanda’daki Türk azınlığın sorunları başta olmak üzere, Türkiye-AB ilişkileri üzerine araştırmalar yapan ve bu alanda hazırlanmış doktora tezlerini yayınlayan, ‘Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi’ni kurdu. Türkevi bünyesinde kurulan Türkevi Yayınları, Mevlana Celaleddin Rumi’nin Mesnevi’si ve Dede Efendi, İbni Haldun, Yunus Emre, Evliya Çelebi, Kaşgarlı Mahmut, İbni Sina, Hoca Ahmed Yesevi, Ahi Evran ve Ahilik olmak üzere 111 Türkçe, Hollandaca ve İngilizce kitap ve DVD belgeseli yayınladı.  
2006 -2014 yıllarında kısa adı UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) Hollanda başkanlığı görevinde bulundu. 
Veyis Güngör, bünyesinde Amsterdam Tartışmaları, Türkevi Araştırmalar Merkezi, Avrasya Sivil Toplum Forumu, Türkevi Yayınları, Biyografi Okumaları, Türkevi Konuşmaları ve Mesnevi Okumaları gibi alt birimlerden oluşan Türkevi Topluluğu başkanlığını yürütmektedir. 
Hollanda’da aylık HABER gazetesi ve Londra merkezli Eurovizyon internet gazetesinde  Avrupa’daki Türkler’in sosyolojik sorunları ve Türkiye-AB ilişkileri konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan Veyis Güngör’ün yayınlamış bazı eserleri şunlardır: 
- Ibn Chaldoen en de geschiedenis van de migratie 
- Hollanda’daki Türk Gençleri ve Türkiye 
- Aktif Öğrenme Yöntemleri
- Amsterdam Mektupları 
- Üsküpten Prizrene; gezi notları 
- Bizimkilerin Pedagojisi 
- Siyasi Katılım
- Avrupa’da Anadolu; Söyleşiler 
- Hollanda’da Mevlana ve Konya Öğretisi