III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Kamil UĞURLU, Dr.

Kamil Uğurlu_.jpg
1942 yılında Konya’da (Hadim-Aladağ) doğdu.
Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimi aldı. Türk Mimarlık Sanatı konusunda doktor oldu. Selçuk Üniversitesi’nde proje, sanat tarihi ve estetik dersleri verdi. Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Yurt içinde dışında önemli projeler yönetti. TİKA’nın danışmanı olarak Orhun Anıtları Projesinde yer aldı. Ve Moğolistan’da Ötüken Vadisindeki müzelerin ve proje ve uygulamalarını yaptı. 1998 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığına getirildi. Başbakanlık Müşaviri oldu.
2009 yerel seçimlerinde Karaman Belediye Başkanlığına seçildi.
Mimarlık ve sanat tarihi kitaplarının yanında “Şehrengizler” yazdı. Yayınlanmış Karaman, Konya, Eskişehir Şehrengizleri şehir kitapları konusunda yeni bir akım başlattı. Konya Şehrengizi Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Şehir Kitabı” olarak değerlendirildi.
Farklı bir üslupla yazdığı “destan-şiir” denemeleri de vardır. Bunlardan “Ötüşün Kuşlar Ötüşün” Türk Dünyası Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirildi. Yurtdışında iki kitabı yayımlandı. Uluslararası Struga Şiir Toplantısında Türkiye’yi temsil etti.
Kamil Uğurlu, Türk Ocakları Türk Kültürüne Hizmet Büyük Ödülü, Kırgızistan ve Kazakistan Devlet Nişanları, Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği Büyük Ödüllerinin sahibidir.
Türk Dünyası Sanatçıları Vakfı (TÜRKSAV) kurucu üyesi, üç dönem Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Bilim Kurulları üyesi v.b. üyelikleri vardır.
Mimarlık ve Sanat Tarihi alanında Türkistan Tasvirleri, Orhun Anıtları, Selçuklu Evi;
Şiir alanında Yemenimde Hare Var, Yüreğimde Yare Var, Gölgeli Sokağın Şiirleri, Nil Nehrinden Nilüfer;
Şehir Kitapları alanında Konya Şehrengizi, Karaman Şehrengizi, Eskişehir Şehrengizi;
Deneme ve Biyografi alanında İşte Biz Böyleyiz, Kelebek Kanadındaki Hayatlar, Aşkan Yolu;
Destan alanında Mir Ali ile Gül Hanımın Destanı, Ötüşün Kuşlar Ötüşün, Cehennemde Aşk Çiçekleri, Asiye’nin Ayları kitapları vardır.