III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Tayfur ESEN

Yayıncılık ve Kütüphanecilik-tayfur-esen.jpg10.08.1967 Kayseri Yeşilhisar doğumlu. Orta öğrenimini Kayseri Yeşilhisar ve sonrasında Develi İmam Hatip Lisesinde, Yüksek Öğrenimini Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladı.

1990 yılında İstanbul'da yayıncılığa başladı. Denge Yayınları, Birleşik Dağıtım/Birleşik Yayıncılık, Nehir Yayınları gibi yayınevi, dağıtım ve perakende mağazacılık yapan  organizasyonlarda görev aldı. 1999 yılında MEB tarafından İstanbul ili Eyüp ilçesi Feridun Tümer İlköğretim Okuluna Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak atandı. Asaleti tasdik olduktan sonra 2000 yılı Kasım ayında istifa ederek yayıncılık sektörüne geri döndü. 

2006 yılı sonunda bir arkadaşıyla birlikte çocuk ve gençlik kitapları yayıncılığı başta olmak üzere çocuğa dair anlamlı bir şeyler yapmak için Nar Yayınları'nı kurdu. Nar Yayınları ve Nar Çocuk markasıyla yayıncılığa devam etmektedir. 

Üç dönem Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu'nda Muhasip Üye olarak görev yaptı. 2017 başında gerçekleşen Genel Kurul sonrası Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Aynı zamanda YAYFED (Yayıncı Meslek Birlikleri Federasyonu) Denetim Kurulu üyesidir.

2016 yılı ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı Uluslararası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Komite üyeliğine seçilmiştir.

Evli; bir kız, iki erkek çocuk babasıdır.