III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Melike GÜNYÜZ

Yayıncılık ve Kütüphanecilik-Melike GÜNYÜZ.jpgYirmi yılı aşkın bir süredir iş hayatında olan Melike Günyüz, Erdem Yayın Grubunun Genel Yayın Yönetmenidir. Yayıncılık ve çocuğa yönelik bir çok projenin danışmanlığını yürütmektedir. Yayıncılık alanındaki eserleri yazarlara ve yayıncılara ilham kaynağı olmuştur. Yılın en iyi yayınevi, yılın en iyi resimli çocuk kitabı alanlarında halen yönetici olduğu yayınevine bir çok ödül kazandırmıştır. 

Programı el verdiğince üniversitelerde ders vermekte, öğretmen eğitimlerinde katılmakta  ve yazar kimliği ile çeşitli uluslararası etkinlikte yer almaktadır.

MÜSİAD’ın (Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği’nin) ilk kadın yönetim kurulu üyesidir ve Türk siyasi hayatına yön veren bir çok ekonomik, kültürel ve iş dünyasına ait raporların yayın sürecini yönetmektedir. 

Melike Günyüz, hem profesyonel çalışma hayatını hem de STK çalışmalarını okuma kültürünün yaygınlaştırılması, Türk edebiyatının uluslararası alanda tanınması, ülke çapında bütün çocukların iyi kitaplarla buluşması, Türk yayıncılık sektörünün daha etkin lobi çalışmaları içinde yer alması yönünde  sürdürmektedir. 

Yirmiden fazla çocuk kitabı yazan Günyüz’ün kitapları Türkiye’nin yabancı dile en çok çevrilen çocuk kitapları arasındadır. Sırpça, Bulgarca, Arapça, Almanca, Çince, İngilizce, Arnavutça, Farsça, Fransızca ve Koreceye çevrilmiştir. 

Basın Yayın Birliğinde Başkan Yardımcısı, IWF Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi, TÜRGEV Yönetim Kurulu üyesi, MÜSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve  Çocuk Edebiyatçıları Birliği üyesidir. 

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren Günyüz, aynı bölümde yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalında  Divan Edebiyatı alanında doktora yapmıştır. Evli ve 2 çocuk annesidir.