III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Hülya YAZICI

Görsel Sanatlar-hülya yazıcı.jpgİstanbul Çengelköy'de doğdu. Orta öğretiminin ardından İ.D.G.S. Akademisi resim bölümünü kazanarak eğitimine burada devam etti. Akademi sonrası, uzun bir süre Türk islam kültüründen kaynaklanan sanatlarımızın, geleneksel üretim biçimlerinin çağdaş sanata olan etkilerini araştırdı. Bu imge ve sembollerden etkilenerek yaptığı çalışmalarını 1990-2000 yılları arasında açtığı 12 kişisel sergi ve karma sergilerle izleyici ile paylaştı. 

Farklı kültürlerin ve dolayısıyla insanların aralarındaki mesafeleri azaltarak diğerine yakınlaştıran küresel sanat etkinliklerinin izleyicisi oldu. İnsanlığın ortak sorunlarına farkındalık oluşturan, yeniliğe açık , düşünselliğin ve kavramın plastik sorunlardan daha fazla amaçlandığı  ve diğer bütün sanat disiplinlerini de içinde barındıran güncel sanatla  ilgilendi.

Geçmişi bu günle, karşılaştırma, yerel olanı  evrenselle tanıştırmanın  imkanlarını araştırdı.

2008 yılında bir grup sanatçı, aktivist ve akademisyen ile birlikte Bağımsız Sanat Derneği’ni kurdu. Geçen dokuz yıllık süreç içerisinde sanatsal ifadesinin alanını deneysel çalışmalar (enstelasyonlar ) yaparak genişletmeye çalıştı.

-2010'da Avrupa kültür başkenti projesi kapsamında Karaköy Sanat Limanı 5 nolu antrepoda 1. Uluslararası İstanbul Trienal’ini,
-2013'de Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde ''yol'' kavramının işlendiği 2.Uluslararası İstanbul Trienal’ini, 
-2016'da Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisinde çoğunluğu mülteci sanatçılardan oluşan kırk sanatçı ile birlikte ''YURT-SUZ-LAŞ-MAK''temasının işlendiği 3. İstanbul Trienalini düzenledi.
-2016 yılında Bağımsız Sanat Vakfını kurdu. Vakıf başkanlığını sürdümekte olan sanatçının aynı zamanda üç Trienal etkinliğinde de kavramsal çalışmaları bulunmaktadır.