III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Ayşe TAŞKENT, Dr.

Görsel Sanatlar-ayşetaşkent.jpg1997’de Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun olan Ayşe Taşkent, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “İbn Sînâ’nın Poetikası Üzerine Bir İnceleme” başlıklı tezle 2001 yılında yüksek lisansını, “Fârâbî, İbn Sînâ ve İbn Rüşd’de Estetik” başlıklı tezle ise 2009 yılında doktorasını tamamladı.

Doktora tezi, “Güzelin Peşinde: Fârâbî, İbn Sînâ ve İbn Rüşd’de Estetik” adıyla 2011 yılında Klasik Yayınları tarafından yayınlandı. Yazarın geçtiğimiz yıl yayınlanan eseri, yazarları arasında bulunduğu ve editörlüğünü yaptığı “Tasvir - Teori ve Pratik Arasında İslam Görsel Kültürü” adlı albüm kitaptır. 

İslâm Sanatı ve Oryantalist Yaklaşımlar, Türkiye'de Estetik Çalışmaları, İslâm Felsefesi ve poetikalar, Estetik, Sanat Felsefesi, İslâm Görsel Kültürü, felsefe ve kavramsal sanat yazarın ilgi ve çalışma alanlarıdır. Öğrenim döneminde resim eğitimi alan ve atölye çalışmaları da olan Ayşe Taşkent, geçtiğimiz yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Trienali’ni düzenleyen Bağımsız Sanat Vakfı’nın kurucuları arasındadır.