III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Yeşim GÜRER OYMAK, Dr.

Müzik-yesim gurer oymak.jpg1971 yılında Ankara’da doğdu. 1976 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Piyano Bölümünde müzik eğitimine başladı. Saint-Benoit Fransız Lisesi’nde orta ve lise eğitimini tamamladı. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü’nde Yüksek Lisans Çalışmalarını “12.yy İnanç Bağlamınında Dindışı Müzik” tez çalışması ile tamamladı. 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü’den  “III. Reich Döneminde Almanya’da Baskı Altında Müzik” adlı tez çalışmasıyla Doktora derecesini aldı. 

1996 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olan Gürer Oymak, 2009 yılında Müzikoloji Bölümü’nde Yardımcı Doçent oldu. 2010-2016 yılları arasında Müzikoloji Bölümü Genel Müzikoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve Müzikoloji Bölümü başkanlığı, Osmanlı Müziği Araştırma Merkezi (OMAR)’ın yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi.

1998 yılında Ege ve Akdeniz’deki tarihi mekanlarda konser düzenlemek amacıyla düzenlenen Amfor Festivali’nde ve 1999-2000 yılında ENKA Sinfonietta Gençlik Orkestrası’nda koordinatörlük görevini üstlenen  Yeşim Gürer Oymak 2000 yılında kurulan İş Sanat Kültür Merkezi’nin Kurucu Direktörü oldu,  2006 yılına dek Direktör olarak olarak görev aldı.
 
2006 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği İstanbul Müzik Festivali’nin direktörlüğünü üstlenen Gürer Oymak, aynı zamanda Leyla Gencer Şan Yarışması Direktörlüğü görevini de yürütmektedir. 

Yeşim Gürer Oymak, 2009-2010 yılları arasında Türkiye ve Fransa Dışişleri Bakanlıkları tarafından Fransa’da gerçekleştirilen  “Türkiye Sezonu” çerçevesinde klasik müzik etkinliklerinin de koordinatörlüğünü üstlenmiştir. 

2014 yılında Polonya-Türkiye kültürel ilişkilerine katkıları nedeniyle, Polonya Dışişleri Bakanlığı tarafından “Bene Merito” nişanına layık görülmüştür.