III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Semih KAPLANOĞLU

Sinema, rvet-Semih KAPLANOĞLU.jpgSemih Kaplanoğlu 1963 yılında İzmir'de doğdu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. İlk uzun metraj filmi Herkes Kendi Evinde Singapur Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı. İkinci uzun metraj filmi Meleğin Düşüşü Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yaptı ve Nantes, Kerala ve Barcelona Alternativa film festivallerinden En İyi Film ödülünü aldı.

2005-2010 yılları arasında Yusuf Üçlemesi’ni yazıp yönetti. Üçlemenin ilk filmi Yumurta Cannes Quinzaine des Realisateurs’de prömiyerini yaptı ve Antalya Film Festivalinde 7 Altın
Portakal'la ödüllendirildi. Yumurta Fajr, Valdivia ve Bangkok film festivallerinde de En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

Üçlemenin ikinci filmi Süt Venedik Film Festivali’nde açıldı ve sonuncusu Bal ise 60. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne layık görüldü. Bal, Adana Altın Koza Festivalinden de
Altın Koza ödülünü aldı.

Kaplanoğlu, Fid Marseille'de dünya prömiyeri yapılan Maşuk'un Nefesi, Gurbet Pastası gibi belgesellerin yapımcılığını üstlendi.Kaplanoğlu'nun yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği çekimlerine 2015'de başlanan ve üç kıtada çekilen Türkiye, Almanya, Fransa, İsveç ortak yapımı Buğday'ın 2017 yılında vizyona girmesi planlanmaktadır.

Kaplanoğlu şu günlerde Niyazi Mısri hakkında çekmeyi planladığı NAR isimli filmin senaryo ve ön hazırlık çalışmalarını yürütmektedir. Kaplanoğlu'nun Yusuf'un Rüyası ve Karşılaşmalar adlı kitapları bulunmaktadır.

Filmografi
2017 Buğday
2014 Maşuk'un Nefesi
2013 Devran
2012 Gurbet Pastası
2010 Bal
2008 Süt
2007 Yumurta
2005 Meleğin Düşüşü
2001 Herkes Kendi Evinde