III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Özhan EREN

Sinema, rvet-ozhan_eren.jpg1959 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu memleketi olan Amasya’da tamamladı. Kuleli Askerî Lisesi’ni, Kara Harp Okulu’nu, daha sonra da MSB Hrt. Yük. Tek. Okulu’nu bitirdi ve 1982’de Mühendis Teğmen olarak vazifeye başladı. Aynı yıl, çocukluktan itibaren yürüttüğü müzik çalışmaları, ilk ürünlerini verdi, şarkıları TRT Repertuvarı’na kabul edildi.

1982 – 1991 yılları arasında Edirne'den Şemdinli'ye kadar, memleketimizin hemen her köşesinde askeri mühendis olarak hizmet verdi. Bu çalışmaları esnasında toprağını ve insanını tanıdı. Askerî Mühendislik vazifesinden ayrılarak İstanbul’a yerleşti. 

İlk solo halk müziği albümü 2001 yılında yayınlandı, bestelediği İlk türkülerden olan “Kara Tren” ve “Turnalara Tutun da Gel”, yurt içi ve dışından çok büyük övgüler aldı.
2003 yılında “Sarıkamış Harbi”ni ve geçtiği dönemi konu edinen “Sarıkamış’lı Geçmiş Zaman” isimli tematik müzik albümü yayınlandı. Ülkemizin 1875 – 1915 yılları arasında yaşadığı trajik harp ve göç olaylarının arka planına değinen ve 6. baskısı yapılan “Sarıkamış’a Giden Yol” adlı kitabı yayınlandı.

2008 yılında, “Her kar yağdığında hatırlanmasını istediği” 1900’lü yılların 120 Vanlı kahraman çocuğu için yapımcılığını üstlendiği, senaryosunu yazdığı, müziklerini bestelediği ve murat Saraçoğlu ile birlikte yönettiği “120” adlı Sinema Filmi’ni tamamladı. Yurtiçi ve dışında 1 milyon’dan fazla seyirci tarafından izlenen “120”, çok büyük övgüler, dualar ve ödüller aldı, birçok kurum ve kuruluş tarafından “Yılın Filmi” seçildi.

2008 yılı sonunda, bestekârlığının 25. yılı anısına tamamı kendi bestelerinden oluşan “Gümüş” adlı 5. solo albümü yayınlandı.

2009 yılında senaryosunu yazmaya başladığı “Son Mektup” isimli sinema filmi Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü olan 18 Mart 2015’te vizyona girdi, dünyanın birçok ülkesinde gösterime girdi. “Çanakkale Cephesi”ni ele alan “Çanakkale: Bilsen aşık olursun” isimli araştırma kitabı yayınlandı

Özhan Eren, yakın tarihimizle ilgili yeni bir sinema filmlerinin hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir.