III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

İsmail GÜNEŞ

Sinema, rvet-ismailgüneş.jpg1961’de Samsun’da doğdu.

1976 yılında başlayan sinema serüveni, 1977 yılında çektiği ilk kısa metraj filmi olan "Karanlık Bir Dönemdi(It Was A Dark Time)" ile daha sonra bir üçleme olarak Türk toplumuna ve devletin bütün kademelerine musallat olduğunu bugün daha iyi anladığımız sevgisizlik, hoşgörüsüzlük ve sistematik şiddeti sinema diliyle topluma anlatacağının ilk işaretini vermiş oldu.

1986'da ilk uzun metraj filmi "Gündoğmadan (Before The Sun Rises)"ı çekti. Bu filmle, insanın dünya üzerindeki yalnızlığı ve bireyin iç karanlığı ve yol hikâyeleri de sinemada altını çizerek kullanacağı temaları arasına girmiş oldu.

Güneş, üçlemesinin ilk filmi olan “Gülün Bittiği Yer” (Where The Rose Wilted) ikinci filmi “Sözün Bittiği Yer(Nothing Else Left To Be Said)” den sonra; üçlemesinin son filmi “Ateşin Düştüğü Yer(Where Fire the Burns)” ile 2012’de Montreal Film Festivali’nde en iyi film seçildi. Aynı festivalde “Dünya Sinema Yazarları (Fipresci)” tarafından da en iyi film seçildi. 2012 yılı Akademi Ödüllerinde Türkiye’nin Oscar Adayı olarak yarıştı.

1915 yılında Osmanlı Hükümetinin Ermeni vatandaşlarını ülkenin güneyine tehcir edilmesini konu alan ‘Kervan 1915’ filminin gösterim çalışmalarını sürdürmektedir.