III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Suat VERAL

Suat VERAL, 1966 İstanbul Ortaköy doğumludur. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Genç yaşta sanatını ustası ve aynı zamanda ağabeyi olan Tevfik VERAL'dan ve onunda ustası olan Ayhan BÜYÜKDÜĞAN’dan öğrenmiştir. Veral, 37 senelik sanat hayatı boyunca üstlenmiş olduğu kültürel görevinde 14 y.y. dan günümüze kadar gelen köklü sanatımız Geleneksel Türk Gölge Oyunumuzun önemli bir parçası olan tasvir yapımı ile başlamış ve zaman içinde kendini geliştirerek oyunlarda yapmaya başlamıştır. 

Veral, mesleğinde ağabeyinden öğrendiği tekniğin de üstünde bir açılım yapma hedefiyle, araştırarak ve geliştirerek yaptığı tasvirlerinde özel olarak kullandığı boyalar ve kendine özel uyguladığı işleme tekniği sayesinde, tamamen el emeği olan eserleri, gölge sanatımıza zenginlik katmıştır. 

Geleneksel Türk Gölge Oyunu sanatımızın araştırılması, geliştirilmesi ve yeni nesillere aktarılmasını sağlamak amaçlı başlamış olduğu sanat hayatı boyunca takdir ve teşekkür içerikli birçok ödüller de almıştır. Sanatını " yok olmaya yüz tutmuş " adı altında anılmasını istemediği için hem yurtiçi hem de yurtdışı birçok etkinliğe ve festivallere katılarak, özellikle geleceğimizin mirasçıları olan çocuklarımıza da yaptığı çalışmalarda sanatımızı sevdirmiş ve benimsetmiştir. Yazılı ve görsel birçok medyada da röportajları vardır. 

Yapmış olduğu çalışmalarla ve sanatındaki başarılarla kendini birçok önemli kuruma ve alanlarında tecrübeli profesörlere test ettirerek unvan kazanan Veral, aynı zaman da Kültür Bakanlığı Sanatçısı ve Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı’dır.

Karagöz ve Hacivat sanatına olan ilginin çoğalması ve izleyici kitlesinin artmış olması beraberinde büyük gösteri salonlarını da getirdi. Suat VERAL bu alanda da bir ilk yaptı ve Türkiye ilk defa 1 metrelik tasvirler yaparak halkın büyük salonlarda rahatça oyunu izleyebilmelerini sağladı. Projeye adını veren " Dev Gölgeler " ilk defa 27 Mart 2011 Dünya Tiyatrolar Günü'nde Veral tarafından sahneye koyuldu. Dünyanın birçok yerinde Dev Gölgeler sahnelendi ve 23 Nisan 2015 tarihinde Bosna-Hersek Zenica Arena’da aynı anda 6.000 çocuk yine Dev Gölgeleri büyük bir coşkuyla izledi.

2015 yılında Bosna-Hersek Banja Luka da gerçekleşen uluslar arası kukla festivalinde birçok ülke arasında ülkemizi temsilen katılan Veral, yaptığı çalışmalar ve sanatına verdiği özveriden dolayı festival heyetince “ Onur Ödülü “ almıştır. Hem yerli hem yabancı basında çıkan haberlere verdiği röportajında “ – Bu onur ödülünü her şeyden önce ülkem, toprağım ve kültürüm adına aldığımı belirtmek isterim. “ diyen Veral dünya çapında bir kez daha ülkemizi gururlandırmıştır. Aynı zaman da Kültür Bakanlığı Araştırma ve Eğitim biriminin arşivinde de yer almaktadır.

Geleneksel Türk Gölge Oyunu'nda seslendirmeden dolayı Karagöz sanatçılarının bugüne kadar hep erkek olduğunu anımsatan Veral, Türkiye'nin ilk bayan Karagöz sanatçısı ve aynı zamanda yeğeni olan Merve İLKEN'i yetiştirdi. Günümüz çocuklarının gelişiminde önemli rol oynayan annelere ve genç kızlara örnek amaçlı yetiştirdiğini anlatan Veral, kadınların da bu sanat dalında önlerini açmak gerektiğini düşünüyor. 

Pendik Belediyesi'nin desteği ile bir ilke daha imza atan Veral, Pendik Belediyesi'ne bağlı 60 Milli Eğitim okulunda binlerce çocuğa Karagöz ve Hacivat oyununu seyrettirdi. Suat VERAL yönetiminde oynatılan oyunlarda Karagöz ve Hacivat'ın komik hikâyeleriyle kültürümüzü çocuklara neşeli bir şekilde tanıttı ve sevdirdi. 

Geleneksel sanatımızdaki çalışmalarından dolayı birçok önemli kurum, kuruluş ve firmalarla da işbirliği içinde özel çalışmalarda da yer almaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sponsorluğunda gerçekleştirilmekte olan “ Dev Gölgeler Okullarda” çalışmasıyla da öğrencileri dev gölgelerle buluşturmaktadır.

Geleneksel Türk Gölge Oyunu kültürümüzü gerek Dünya'ya gerekse yurtdışında yaşayan Türklere sanatımızı tanıtmak, sevdirmek ve hatırlatmak amaçlı çalışmalarda yapmıştır. Kanada, Amerika, İngiltere, Fransa, Bosna-Hersek, Katar ve Avusturya başta olmak üzere birçok ülkede ( fuar, festival ve kültür merkezlerinde ) oyun ve atölye çalışmaları yapan Veral, kültürümüzü tüm dünya ülkelerine tanıtmak için de çalışmalarına devam etmekte. 

Suat VERAL sanatında yapmış olduğu bu yenilikleri yeterli bulmadığı için daha birçok projeyi de hazırlamaktadır.