III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Mesut İKTU, Prof.

Sahne Sanatları-Mesut-İKTU.jpgOpera Sanatçısı-Öğretim Üyesi

Ankara’da doğan Mesut İKTU,müzik eğitimine Ankara Devlet  Konservatuvarı’nda başladı.Bir süre Flüt eğitimi gördükten sonra Opera Bölümüne geçti.Burada,Eduard Heindrichs,Saaadet İkesus-Altan ve Afro Poli ile çalışarak Opera Yüksek Bölümü’nden birincilikle mezun oldu.

Devlet Bursu kazanarak Almanya’ya gönderildi.Berlin Devlet Müzik ve Sahne Sanatları Yüksek Okulu’nda Prof.Herbert Brauer ile Şan,Sahne,Prof.H.Schmith Rhein ve Prof.Gerhard Puchelt ile de Lied-Yorumu alanlarında çalışarak üstün başarıyla mezun oldu. Sesi, tekniği ve geniş ses yelpazesiyle ülke içinde ve dışında Opera temsillerinde olduğu kadar Vokal Senfonik Konserler ve Resitallerle de beğeni toplayan Mesut İKTU,Sevil Berberi-Figaro’dan Sihirli Flüt-Papageno’ya,Rigoletto’dan Otello-Jago’ya,La Boheme-Marcello’dan Midas’ın Kulakları’nda Kral Midas’a bir çok operada rol aldı.Özellikle Sevil Berberi,Sihirli Flüt ve Otello operalarındaki Figaro,Papageno ve Jago rolleriyle seçkinleşti.
Opera’nın yanı sıra Konser Şarkıcısı olarak da tanınan sanatçı, Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde Gustav Mahler’in bazı eserlerini yurdumuzda ilk kez yorumladı. TRT için Arşiv Bantları ve TV Programları yaptı. Konserlerinde özellikle Türk Bestecileri’nin eserlerini  tanıtan Mesut İKTU, A.Adnan Saygun’un kendisi için düzenlediği “Bariton ve Orkestra İçin Beş Ezgi’nin” ilk seslendirilişini Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde yaptı.Bilkent Senfoni Orkestrası ile “Atatürk’ün İzinde Anadolu Müzik Festivallerine” Solist olarak katıldı.

Opera ve Konser Şarkıcısı olarak yurt dışında, Almanya, Romanya, Amerika Birleşik Devletleri, Eski Yugoslavya, Bulgaristan, Etiyopya, Kenya, İtalya, Belçika, Rusya Federasyonu, Slovakya, Azerbaycan, Gürcistan, Polonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yunanistan, Brezilya, Norveç, Avusturya, Hollanda, Macaristan ve Belarus’da çeşitli opera eserlerinde rol alan, orkestra eşlikli konserler veren, sayısız resitaller sunan ve çok sayıda ödülü bulunan Mesut İKTU, Türk eserlerinin yurt dışında tanıtılması amacıyla konser programlarına bestecilerimizin eserlerini almayı ilke edinmiş, Ulusal ve Uluslararası Müzik Festivallerine, Yarışma Jürilerine, Master Class ve Sempozyumlara katılmıştır.
Mesut İKTU’nun,Avusturya VMS/Zappel Müzik Prodüksiyon Şirketi,İsviçre VDE-Gallo Müzik Yapım Şirketi,TRT,Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası,Kalan Müzik Yapım Şirketi’nin düzenlemeleriyle,Opera Aryaları,Piyano Eşliği'nde Lied’ler,Oratoryolar ve Türk Ezgileri’nin yer aldığı CD’leri bulunmaktadır. Solist Sanatçılığı ile birlikte,uzun süre İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi.

Prof.Mesut İKTU,Marmara Üniversitesi,Eğitim Fakültesi,Müzik Bölümü’nün kurucuları arasında yer aldı ve Lisans,Yüksek Lisans,Doktora ve Sanatta Yeterlik öğrencilerine uzun yıllar dersler verdi, Tez-Danışmanlıkları yaptı.

Kuruluşundan beri Öğretim Üyeliği yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi,Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü’nü uzun yıllar üstlenmesinin yanında,Şan,Türkçe Metinli Müzikli Diksiyon ve Lied Yorumu dersleri verdi.Opera Anasanat Dalı Başkanı,Üniversite Yönetim Kurulu ve Senato Üyeliği,  Üniversitelerarası Kurul,Sanat Dalları Eğitim Konseyi,Konservatuvarlar Grubu Başkanlığı, Üniversitelerarası Kurul,Müzik,Sahne ve Görsel Sanatları Doçentlik Sınav Komisyonu Başkanlığı,İstanbul Kültür Üniversitesi,Sanat  ve Tasarım Fakültesi,Sanat Yönetimi Bölüm Başkanlığı,Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi’nin” Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

2016-2017 Sanat Sezonu'nda “47.Sanat Yılı’nı” kutlayan Bariton,Prof.Mesut İKTU, sanatsal çalışmalarını sürdürmekte,çeşitli Üniversiteler de dersler vermekte,Kadıköy Belediyesi,Süreyya Opera Sahnesi,Sanat Kurulu Üyeliği ve Semiha BERKSOY Opera Vakfı Mütevelli Heyet Eş Başkanı olarak görev yapmaktadır.