III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Suay AKSOY

Kültür Varlıkları-suayaksoy.jpgBoğaziçi Üniversitesi İktisat ve İş İdaresi Bölümü’nden Lisans, Frankfurt Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü’nden ve Leicester Üniversitesi Müze Bilimleri Bölümü’nden Yüksek Lisans dereceleri bulunan Suay AKSOY halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde Müze Yönetimi ve Kültürel Miras konularında lisans ve yüksek lisans derslerini veriyor. Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği kurucu başkanı (2011 – 2013) ve Tarih Vakfı mütevelli heyeti üyesi olan Suay Aksoy uzun yıllar (2001 – 2013) Vakıf Yönetim Kurulunda yer aldı ve başta İstanbul Kent Müzesi olmak üzere çeşitli sergi ve müze projelerini yürüttü. 

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nda (2008-2010) Kültürel Miras ve Müzeler Direktörü olarak görev yaptı. Bu dönemde Sur-i Sultani Stratejik Vizyon Raporu, Türkiye Müzeleri İçin Yönetim ve İşletim Modeli Öneri Raporu, İstanbul Müzeleri için Alan dışı Depo ve Destek Merkezi ve Adalar Müzesi gibi temel projeleri başlattı ve yönetti.

2007'den bu yana Uluslararası Müzeler Konseyinde (ICOM), çeşitli konumlarda görev aldı. 2013-2016 döneminde ICOM Danışma Konseyi Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği, 2010-2013 döneminde CAMOC Kent Müzeleri Uluslararası Komitesi Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı ICOM Daimi Komiteleri arasında Yönetişim ve Tüzük, Stratejik Planlama, Stratejik Fon Dağıtımı, Finansal Kaynaklar ve Müze Tanımı komitelerinde görev yaptı. 9 Temmuz 2016'da İtalya Milano’da yapılan ICOM'un 24'üncü genel konferansında 2016 – 2019 dönemi için ICOM’un yeni başkan seçildi.