III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Süleyman ÖZDİL

Kültür Ekonomisi-RecepSuleymanOzdil.jpg1961 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu. 1984 yılında özel bir şirkette Müfettiş olarak başladığı meslek hayatını, 1986-1993 yılları arasında Albaraka Türk Özel Finans Kurumu A.Ş.'de Uzman, Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürü olarak devam ettirdi. 1993-1995 yılları arasında özel bir şirkette Finansman Koordinatörü görevinde bulunan Özdil, 1995-2001 yılları arasında İhlas Finans Kurumu A.Ş. ile 2001-2005 yılları arasında Family Finans Kurumu A.Ş.'de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2005-2011 yılları arasında Birleşik Fon Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü, 2011-2014 yılları arasında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurul Üyeliği görevlerinde bulunan Özdil, 28.08.2015 tarihinden itibaren T. Halk Bankası A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İnsanın, mimarinin, şiir ve edebiyatın hayatında özel bir yeri vardır. Edebiyata ilgisi lise yıllarında başladı üniversite yıllarında Diriliş, Mavera, Edebiyat ve Aylık Dergi çevresinde  devam etti. Meslek hayatına bankacı olarak devam etse de hayatının merkezine daima insanı ve kitabı koydu.

Halen kurucularından olduğu Hamilik Okulu Vakfında üniversite öğrencisi gençlere; insan olmayı, mesleğin kariyer olmadığını, aksine bir görev bir sorumluluk olduğunu, Allah'ın her insana verdiği dünyayı tasarruf etme görevinin bir aracı olduğunu, bu yüzden de kutsal olduğunu söylüyor. Mesleğimizi yaparken insan kalmanın önemini anlatmaya çalışıyor. Mesleğimizi aşkla incelikle sanatla yapmamızı bunun için hayatımızda sanatın edebiyatın daima yer almasını savunuyor.