III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Yakup ÖMEROĞLU, Doç. Dr.

1966 yılında Çankırı’da doğdu.  
Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Lisesi ve Ankara Üniversitesi'nden mezun oldu.  
Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde doktorasını tamamladı. 
Yüzüncü Yıl Üniversitesine öğretim üyesi olarak atandı (1994).

Türk Cumhuriyetleri ile Ekonomik İlişkilerden sorumlu Başbakan Başmüşavirliği'nde Danışman olarak görev yaptı (1994-97). Türk-Kazak Ahmet Yesevî Üniversitesi'nde Kültür Müdürlüğü görevlerinde bulundu (1997-2000). Türkiye'ye döndükten sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı emrine atandı, bakan müşaviri oldu (2000-02). 2002 yılından itibaren Gazi Üniversitesi öğretim üyesidir. 2004-2006 yılları arasında Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanlığını yürüttü.

2006 yılında arkadaşları ile birlikte bütün Türk dünyasından yazar ve şairlerini bünyesinde toplayan Avrasya Yazarlar Birliğini kurdu ve Genel Başkanı oldu. Günümüzde Türk dünyasının tek ortak edebiyat dergisi olan Kardeş Kalemler ve Dil Araştırmaları Dergilerinin Birlik adına sahibidir.  

Bengü Yayıncılık aracılığı ile Türk Dünyasından edebiyat eserlerinin ülkemizde yayınlanmasına başladı. 100 civarında edebî eserin yayın yönetmenliğini yaptı.
Kardeş Kalemler, Türk Yurdu,  Bilig, Yesevî, Yeni Türkiye dergilerinde yazıları yayınlandı. Hikayeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldovya, Özbekistan, İran ve Rusya’da değişik dil ve lehçelerde yayınlandı.

TRT Radyolarında Başkent Güncesi, Yesi Yada Türkistan ve Kültürümüz Edebiyatımız adlı radyo programlarının yapımcı ve metin yazarlığını yaptı. TRT’de yayınlanan Gönül Bağı, Gökkuşağı Çoçukları, Türk Arap Atı, Yaylalarımız, Dost Eli, Dünyada Bugün, Pencere, Kültür Eşiği isimli belgesel, dizi film ve televizyon programlarında metin yazarlığı, danışmanlık ve sunuculuk yaptı.

2000 yılı Kazakistan Türkistan Şehri Hizmet Ödülü, Türkistan Yesevi'nin Şehri- Yesi'ye Dair eseri ile TYB'nin 2003 yılı Şehir Kitapları dalında yılın yazarı ödülü, 2009 Özbekistan Kuraş Federasyonu Uluslararası Basın Ödülü, 2010 TÜRKSOY Basın Ödülü, Azerbaycan-Resul Rıza Vakfı Özel Ödülü, Azerbaycan Yazarlar Birliği Bahtiyar Vahapzade Türk Dünyası Edebiyatına Hizmet Ödülü, İLESAM 2012 yılı Türk Dünyası Edebiyatına Hizmet Ödülü, 2013 Azerbaycan Mikail Müşvik Ödülü, 17. Uluslararası Süleyman Birina Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülü (Kosova) gibi ödüllerin sahibidir.
 
Evli ve iki çocuk babasıdır.

Eserleri :
Tatarlar ve Tataristan (1997)
Türk Dünyası Üzerine Görüşler ve Politikalar (1998)
Türkistan: Yesevi'nin Şehri- Yesi'ye Dair (2003-II. Baskı 2014).