III. MİLLÎ KÜLTÜR ŞÛRASI
  • Neredeyim :

Serhan ADA, Doç. Dr.

kültürpolitikaları-serhanada.pngDoç.Dr. Serhan Ada, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür ve Sanat Yönetimi Bölümü öğretim üyesi ve Kültür Politikaları ve Yönetimi Araştırma Merkezi Müdürü. Ayni üniversite bünyesinde 2007 yılında kurulan, Osmanlı Devleti’nin İstanbul’daki ilk elektrik santrali Silahtarağa’nın restore edilerek bir eğitim, sanat ve kültür merkezine dönüştürülmesiyle  oluşan santralistanbul’un kurucu direktörlüğü görevini üstlendi.

Doç. Ada, Barselona (Universitat de Barcelona), Lyon (Université Lumière Lyon 2), Beyrut (Université Saint-Joseph), Almanya Hildesheim (University of Hildesheim), Torino (ILO School of Development), New Jersey (Rutgers University), Venedik (IUAV) ve Bologna’da (Università di Bologna, GIOCA) dersler ve seminerler verdi. Kosova’daki Prizren kentinin kültür stratejisi çalışmasının danışmanlığını yapan Ada halihazırda, UNESCO Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Komitesi Başkanlığı görevlerini sürdürüyor. Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi  UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı başvurusu çalışmalarına katkıda bulunuyor.

Editör ve yazar olarak katkıda bulunduğu yayınları arasında, Sivil Toplum Gözüyle Türkiye Kültür Politikası Raporu (2011), Türkiye’de Kültür Politikalarına Giriş (2009), İstanbul’un Festivalleri (2011), Emerging Cultural Continent: Actors and Networks (2008) ile iki şiir kitabı, Üç Fiiller Kitabı (2012) ve İlân-ı Şiir(1995) sayılabilir.